nowa.partia.salon24.pl (antypartia)

6 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek
nowa.partia.salon24.pl (antypartia)

Na spotkaniu byli między innymi Kornel Morawiecki i Marek Ciesielczyk.
Spotkanie miało charakter organizacyjny i było ściśle związane ze zbliżającymi wyborami samorządowymi. Przedstawione było wiele konkretnych informacji jak podejść do tego tematu. Grupa wydaje się bardzo dobrze zorganizowana.

W części na dyskusję udało mi się zabrać głos.
Zaskoczyło mnie to, że temat demokracji bezpośredniej był wielu osobom znany. Wyraziłem zadowolenie, że używają mechanizmu głosowania (odbyło się jedno w sprawie porządku spotkania). Nie były to jedyne oznaki akceptacji dla demokracji bezpośredniej.

Poza ogólnym przedstawieniem uzasadnienia i zalet DB podsunąłem im 3 hasła, których prawdopodobnie mogą użyć:
- veto ustaw parlamentu
- odwoływanie polityków
- inicjatywa obywatelska (z naciskiem na nieuchronność jej przeprowadzenia)
Zauważyłem, że te postulaty zostały odnotowane. Odnotowano również adres naszej strony.
Całość chyba się ludziom podobała ponieważ przedstawiłem wiele przykładów i rozwiązań naszych obecnych problemów.

Prowadzący spotkanie (skleroza uniemożliwiła mi zapamiętanie nazwiska) jest zdaje się głównym organizatorem całego przedsięwzięcia z nową partią. Wspomniał on o tym, że zna dobrze szwajcarski system sprawowania władzy - brał udział w lokalnym referendum w Szwajcarii i popiera DB. Jest więc nadzieja, że zechce zastosować ten mechanizm.

Nawiązałem kontakt z dwoma osobami:

- Danielem Tymoszukiem - ma powiązania z NZS (ale to nie NZS). Zaoferował pomoc w zamian za coś czego nie wyjaśnił.
- H. P. Rozwadowskim - Jordi już z nim rozmawiał. Ma wiedzę na temat skarg do trybunału konstytucyjnego. Podobno da się taką skargę przeprowadzić. Jordi, co dalej?

Wydaje mi się, że rozważenia wymaga sposób i zakres współpracy z różnymi organizacjami. Zdaje się, że dotychczas wymyśliliśmy jedynie, że będziemy współpracowali z organizacjami, które zechcą działać na zasadach demokracji bezpośredniej. Takich organizacji, z tego co wiem, właściwie nie ma. Ciężko proponować taką zmianę nowo poznanym osobom.
Będziemy musieli czasem rozmawiać z przywódcami organizacji. Zrozumiałem dlaczego Szwajcaria jest neutralna. Czy my mamy być jak Szwajcaria? Czy też mamy wchodzić w układy i akceptować ustępstwa.

Kartami przetargowymi w polityce są:
- czas antenowy (w telewizji)
- pieniądze (obowiązuje zasada "płacę więc wymagam")
Czas antenowy zdobywa się przez pozyskanie przedstawicieli we władzach. Pieniądze - od sponsorów.
Sądzę, że powinniśmy postawić duży nacisk na niezależność finansową bo tylko tak uda nam się zachować niezależność w ogóle. Jeśli mamy przyjmować pieniądze to tylko bez zobowiązań (innych niż nasz statut). Jestem pewien, że da się znaleźć sponsorów na naszych warunkach - np. google sponsorowało Rona Poula.
Każda organizacja ma swój cel - raczej zawsze będą stawiane nam jakieś wymagania. Potrzebujemy więcej doświadczeń w tym temacie ponieważ mam wrażenie, że nasza filozofia różni się radykalne od filozofii innych organizacji.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Czy ktoś kto ma kontakt z Mehr Demokratie mógłby ich zapytać jakie oni mają doświadczenia z politykami przed i po wyborach?

jordan
Portret użytkownika jordan

Co masz konkretnie na myśli?

Wiem, że przygotowywali konkretne orzeczenia, które politycy podpisywali. W ten sposób bez większego wysiłku (dla polityków) stawali się zwolennikami demokracji bezpośredniej. W efekcie takich akcji udało się im obniżyć progi frekwencyjne w kilku landach (np. w Hamburgu)

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Chodziło mi dokładnie o to co powiedziałeś. Teraz trzebaby dowiedzieć się o treśc takiego oświadczenia oraz czy w Polsce jest to dowolne (nie zdziwie się jeśli nie jest).

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Poniżej treść informacji, którą otrzymałem od tej formacji:

Optymizm po spotkaniu krakowskim - kolejne konsultacje 6 marca w Warszawie

1. W ostatnim naszym sobotnim spotkaniu w Krakowie wzięli udział przedstawiciele różnych regionów - od Gdańska po Wrocław 

2. Zarysowała się możliwość osiągnięcia kompromisu, a więc wspólnego działania na rzecz nowego ruchu.
3. Kolejne spotkanie w Warszawie, w Domu Polonii, Krakowskie Przedmieście 64,
w niedzielę, 6 marca, o godz. 14:30,
wcześniej, już od godz. 11:oo w tym samym miejscu będzie można wziąć udział
w zgromadzeniu zaprzyjaźnionego "Przymierza dla Polski"

Poniżej propozycja zasad, którymi kierować się będzie nowy ruch
proszę o jak najszybsze przesyłanie korekt, nowych propozycji (np. propozycji nazwy ruchu etc), uzupełnień i innych zmian,
tak, abyśmy w czasie spotkania w Warszawie 6 marca mogli podpisać ostateczną wersję porozumienia.
Proszę także o informację, czy ktoś z biorących udział w krakowskim spotkaniu nie chce być okręgowym koordynatorem naszych działań?
Proszę także tych, którzy nie brali udziału w krakowskim spotkaniu, o deklarację, czy chcą być okręgowymi koordynatorami akcji,
a tych , którzy się wycofują - o informację, by nie przysyłać do nich naszych maili.

pozdr. mc
------------------------------

----

ANTYPARTIA – POZA UKŁADEM

( proponowana nazwa dla komitetu – proszę o inne propozycje )

 

Po dwudziestu latach Polska nie jest państwem w pełni demokratycznym. Obywatele pozbawieni są co najmniej połowy praw wyborczych - to partie wybierają posłów, a nie społeczeństwo,  zaś referendum - zarówno ogólnopolskie jak i lokalne - jest w praktyce fikcją. Korupcja jest nadal zjawiskiem powszechnym, a kolejne rządy nie są w stanie stworzyć racjonalnego systemu podatkowego, emerytalnego, opieki zdrowotnej, transportu i drogownictwa, nauki i oświaty. Transfery partyjne oraz ciągły brak realizacji programów wyborczych dowodzą, że nie ma praktycznie żadnych różnic między największymi, rządzącymi dotychczas partiami.

 

Dlatego my, niżej podpisani zdecydowaliśmy się na zgłoszenie kandydatów do Senatu oraz stworzenie niezależnej listy wyborczej do Sejmu, która mimo obowiązywania w Polsce „najgłupszej na świecie ordynacji wyborczej” (prof. Zbigniew Brzeziński), da wszystkim obywatelom RP ( a nie tylko namaszczonym przez liderów partyjnych) prawo bycia wybieranym oraz  (w końcu) możliwość wybrania ludzi inteligentnych i uczciwych.

 

  1. Zaproponujemy zarówno niezależnych kandydatów do Senatu jaki i Sejmu, stworzymy komitety refendalne, by zmienić w drodze refendum w zasadniczy sposób naszą Konstytucję.
  2. Kolejność na listach wyborczych do Sejmu nie będzie wyznaczał lokalny „kacyk” partyjny, lecz alfabet. Każdy kandydat będzie zobowiązany do zebrania co najmniej 300 podpisów oraz wpłaty co najmniej 500 zł na rzecz kampanii wyborczej.
  3. Zamiast szczegółowego programu wyborczego (który nigdy nie był realizowany przez przejmujące władzę partie polityczne) proponujemy swego rodzaju guidelines, które muszą być akceptowane przez wszystkich 1.020 kandydatów do Senatu i Sejmu:

 

  1. jak najszybsza zmiana ordynacji wyborczej na większościową oraz uczynienie z referendum realnego sposobu obywatelskiego wpływania na ważne decyzje w państwie i gminie,
  2. likwidacja dwuwładzy w Polsce poprzez wprowadzenie albo systemu prezydenckiego, albo parlamentarnego,
  3. gruntowna reforma polskiego wymiaru (nie) sprawiedliwości – m.in. powszechne wybory sędziów i prokuratorów, kadencyjność sędziów,
  4. drastyczne ograniczenie biurokracji (np. w Polsce aż 4 ministerstwa „zajmują się” gospodarką, a w Gabonie UE – a więc także podatnicy polscy – utrzymuje aż 27 ambasad!), przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób środków finansowych na podwyższenie najniższych zarobków, emerytur i rent,
  5. racjonalna i efektywna walka z naprawdę istotnymi formami korupcji, w którą zaangażowani są wysocy funkcjonariusze państwowi i potężne firmy,
  6. monitorowanie opłacalności naszej przynależności do Unii Europejskiej oraz współpracy z innymi państwami i podejmowanie stosownych kroków wynikających z tej analizy.

 

  1. Konstruowanie list wyborczych do Sejmu odbywać się będzie w taki sposób, by znalazły się na nich przede wszystkim osoby bezpartyjne, które cieszą się w swym środowisku zaufaniem, wyrażonym w nieodległej przeszłości poprzez znaczące poparcie (bardzo dobre wyniki w wyborach np. do rady powiatu, gminy, na burmistrza etc.).

 

  1. Nasza współpraca z już istniejącymi małymi partiami pozaparlamentarnymi ograniczy się do zawierania z nimi porozumień, na mocy których zaakceptują one powyższe zasady działania politycznego, a na listach w poszczególnych 41 okręgach wyborczych zgodzą się wystawić najwyżej po jednym kandydacie. Nie stworzymy jednak poprzez to koalicji partyjnej, lecz wyłącznie obywatelski komitet wyborczy.

 

  1. Pracami tego komitetu wyborczego kierować będzie 41-osobowa Rada Koordynacyjna (po jednym koordynatorze z każdego okręgu wyborczego) oraz jej Prezydium, w skład którego wchodzić będzie nie więcej niż 7 osób, wykazujących największą aktywność i zaangażowanie. Może ona wyznaczyć kordynatora akcji krajowej, który będzie odpowiedzialny za koordynację  akcji w skali całego kraju.

……………………………………………………………………….  Nazwiska „ojców założycieli”

 

Następne nasze spotkanie organizacyjne odbędzie się w Warszawie – w Domu Polonii, Krakowskie Przedmieście 64 - o godz. 14:30 - zaś już od godz. 11:oo – w tym samym miejscu - można wziąć udział w Krajowym Zgromadzeniu zaprzyjaźnionego z nami „Przymierza dla Polski”, które – za co dziękujemy – zgodziło się na udostępnienie nam lokalu.

 
************************
więcej informacji na temat nowego ruchu - patrz:
http://nowa.partia.salon24.pl
tel.:  601 255 849
e-mail:  nowa.partia@gmail.com

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Nasze postulaty uwzględnione są w punkcie:
A. jak najszybsza zmiana ordynacji wyborczej na większościową oraz uczynienie z referendum realnego sposobu obywatelskiego wpływania na ważne decyzje w państwie i gminie,

Chciałbym się wybrać na ich spotkanie ale nie wiem czy starczy mi czasu.