DE:Tyrania większości czy rozbudowana ochrona mniejszości. Nowe wyniki badań dot.skutków demokracji bezpośredniej w Szwajcarii.

3 wpisy / 0 nowych

Vatter, Adrian (2009): Tyrannei der Mehrheit oder ausgebauter Minderheitenschutz? Neue Befunde zu den Wirkungen der direkten Demokratie in der Schweiz.  Institut für Politikwissenschaft, Universität Zürich, Schweiz. URL: http://www.andrassyuni.hu/deutsch/admin/data/00000004/_fix/00000000/_fix/00000008/_fix/00000016/_fix/00000004/_subpage/files/_0006vatter-freitag.pdf (10.05.2010)

Polecam bardzo ciekawy materiał dotyczący wpływu/skutków demokracji bezpośredniej na ochronę mniejszości.

Prof. Adrian Vatter , Institut für Politikwissenschaft, Universität Zürich, Schweiz
Vortrag an der Andrássy Gyula Deutschsprachigen Universität Budapest, 15. April 2009

Całość do pobrania w  PDF:

luczek
Portret użytkownika luczek

Niestety nie znam niemieckiego, ale tyrania większosci, to powazny problem z którym musimy się zmierzyć. Z tego co szłyszałem to w Szwajcarii,chyba w niektórych kantonach, zakazano budowy meczetów. A kobiety w Szwajcarii dostały prawo głosu dopiero w latach 70.

MSzach
Portret użytkownika MSzach

luczek: "Z tego co szłyszałem to w Szwajcarii,chyba w niektórych kantonach, zakazano budowy meczetów. A kobiety w Szwajcarii dostały prawo głosu dopiero w latach 70."
I dlatego niektórzy z nas chcą demokracji bezpośredniej doskonalszej od szwajcarskiej. Chcą by konstytucja była straznikiem granic wolności dla "większości" wyłanianej bez progów frekwencyjnych. Bo tylko w referendach bez progów frekwencyjnych moze dochodzić do "tyranii" większości nad mniejszością.
Konstytucje powinno sie przyjąc np. bezwzględną większością głosów z wszystkich uprawnionych bo tylko wtedy będzie ta konstytucja odpowiednim bezpiecznikiem przeciw wiekszosciowym "pomyłkom". Po za tym była by ona skrócona do niezbędnego minimum i znalazły by sie tam tylko najistotniejsze sprawy dla Polaków.

W Szwajcarii konstytucje mozna zmieniać w referendach bez progów więc mają co mają. Nie wszystko złoto co się świeci -:)