Propozycja programu SDB zgłoszna przez Wacława Timoszka

Zdzisław Gromada
Portret użytkownika Zdzisław Gromada
Propozycja programu SDB zgłoszna przez Wacława Timoszka

Wcale nie zapomnialem o DB. Jest w dalszym ciagu moja obsesja. Niestety mam podla satysfakcje, ze dotychczasowa droga Stowarzyszenia prowadzi na manowce.

Moim zdaniem nalezy wszystko uproscic I wrocic do zrodel.

1.       Okreslic jasno JEDYNY cel stowarzyszenia: Prawo do referendum na poziomie ogolnokrajowym. O wszystkim innym zadecyduja w przyszlosci wyborcy w referendach. Stowarzyszenie nie moze wiec walczyc o cokolwiek innego.

2.       Poniewaz swiadomosc potrzeby DB w spoleczesnstwie jest znikoma, na obecnym etapie nalezy budowac baze czlonkowska Stowarzyszenia, walczyc o fundusze, ktore powinny byc wydawane na JEDYNY cel: propagowanie celu stowarzyszenia, czyli prawa do referendum na poziomie ogolnokrajowym.

3.       Mozna I trzeba dyskutowac o sprawach technicznych takiego prawa do referendum: jak ma byc zwolywane, jak formulowac pytania referendalne, a takze o tym jak w PRZYSZLOSCI osiagnac uchwalenie prawa do referendum. Sa to jednak w obecnej sytuacji sprawy drugorzedne I zadne uchwaly w tych sprawach nie powinny byc podejmowane.

Z. Gromada

Zdzisław Gromada
Portret użytkownika Zdzisław Gromada

Określenie "demokracja bezpośrednia" jest wieloznaczne. Szwajcarzy swój system polityczny określają skromnie "półdemokracja". Nie można żywcem adoptować jej do żadnego innego kraju. Trzeba ten sposób załatwiania spraw wspólnych wdrażać małymi krokami. Proponuję na początek znowelizować nasze prawo tak by:

Jeśli min. 30% przedstawicieli ma w jakiejś sprawie projekt/zdanie odrębne niż "grupa trzymająca władzę" to który z tych wariantów przyjąć do realizacji powinni zawsze decydować obywatele w referendum BEZ LIMITU FREKWENCJI.

Jestem przekonany, że po przeforsowaniu takiej nowelizacji wdrażenie więcej demokracji aż do takiej ja w Szwajcarii poszła by gładko

Z. Gromada

Zdzisław
Szwajcarski system to nie "półdemokracja" tylko "demokracja pół-bezpośrednia".

Poza tym się zgadzam - każda mniejszość we władzach (parlament, rada miasta, itd.) powinna mieć prawo do ogłoszenia referendum.

A co sądzisz o budżecie partycypacyjnym?